Світлодіодний дорожній знак – еволюція і перспективи розвитку

старый дорожный знак

Прагнення до максимального комфорту і безпеки на дорогах зумовлює розвиток технологій і систем організації дорожнього руху. Якщо подивитись на вулиці та магістралі середини минулого століття й порівняти їх з сучасними, можна побачити колосальні відмінності в дорожньому полотні, розмітці, освітленні, і, звичайно ж, системах регулювання руху – дорожніх знаках, які зі звичайних матричних чорно-білих полотен перетворилися в динамічні інтелектуальні знаки і табло змінної інформації.

Трішки історії

Коли в 1949 році в штаті Нью-Джерсі починалося будівництво однієї з найвідоміших автострад Америки, Нью-Джерсі Тёрнпайк, мало хто міг уявити, що з появою цієї магістралі буде відкрито чисту сторінку в технологіях організації дорожнього руху. Траса зустріла своїх перших водіїв новими елементами управління трафіком. Зараз вони відомі як дорожні знаки змінної інформації або Variable Message Signs (VMS) і через півстоліття, завдяки розвитку технологій, стають обов'язковим елементом управління дорожнім рухом в усьому світі.

старые дорожные знаки

Перші VMS були технічно недосконалими, мали механічну матричну систему відображення і мізерні можливості візуалізації інформації. Справжній прорив в цій сфері стався в середині дев'яностих з розвитком масового виробництва потужних та надійних кольорових світлодіодів. Матричні поверхні відображення, набрані на світлодіодних елементах, дозволили радикально розширити можливості використання VMS в системі організації дорожнього руху та зробити роботу дорожніх знаків надійною та економічною.

Нова ера

новые дорожные знаки

З 2010 по 2016 роки Нью-Джерсі Тёрнпайк замінив старий парк дорожніх знаків змінної інформації на сучасні світлодіодні VMS. Але в цей раз вони вже не встигли стати піонерами: з кінця 2000-х років дорожні знаки та табло на основі світлодіодних панелей відображення почали свій переможний хід дорогами Америки та Європи, активно розширюючи горизонт можливостей.

Вимоги та стандарти

Технології виробництва дорожніх знаків змінної інформації стрімко розвивалися, а переваги їх використання ставали настільки очевидними, що в 2005 році одночасно в Північній Америці і в Європі створюються стандарти, що визначають вимоги до VMS і умов їх експлуатації. З 2007 року європейський стандарт EN 12966-1:2005 стає обов'язковим документом, який регламентує застосування VMS в країнах Європейського Співтовариства. У 2014 році виходить актуалізована версія стандарту EN 12966, яка описує найсучасніші вимоги до використання світлодіодних дорожніх знаків. У Північній Америці діє стандарт NEMA TS-4.

новый дорожный знак

Провідні виробники дорожніх знаків змінної інформації в своїх розробках строго слідують вимогам стандартів та, більш того, випереджають їх. VMS XXI століття – це вже далеко не просто поверхня зі змінюваними написами. Це багатофункціональні високотехнологічні електронні пристрої, які дозволяють відображати текст, графіку, зображення та відео високої якості. Яскравість та кут випромінювання світла, контрастність зображення, коректність передачі кольору сучасних VMS набагато вищі за ті, що зустрічали водіїв в Європі та США ще десять років тому. Можливості надійної візуалізації інформації в будь-яку пору року, вдень або вночі, при будь-якій погоді, температурі, вологості та ступені освітленості – безумовні переваги сучасних VMS. Корпус і конструкція світлодіодних дорожніх знаків дозволяють експлуатувати їх безпечно, довговічно та надійно, і в умовах тропічного клімату, і норвезької зими, і на автостраді пустельного Близького Сходу. Такі VMS не вимагають сервісного обслуговування, забезпечують функцію самодіагностики, а також потребують мінімального часу та ресурсів на проведення ремонту в випадку нештатних ситуацій.

Технології в наявності

Компанія ЕКТА є одним з провідних європейських виробників світлодіодних екранів і з 2010 року має в портфелі технічних рішень серію дорожніх знаків і табло змінної інформації. Світлодіодне обладнання ЕКТА проектується і виготовляється згідно з чинними світовими стандартами і відповідає високим вимогам наших клієнтів.

Для формування поверхні відображення ЕКТА використовує високоякісні світлодіоди японської компанії Nichia. Знаки і табло змінної інформації ЕКТА встановлені і вже більше п'яти років експлуатуються в Туркменістані в умовах прикаспійського пустельного клімату, в столиці України і в європейській частині Росії на найбільших магістральних напрямках.

Розвиток технологій організації дорожнього руху та інтеграція різних систем управління в єдину керуючу структуру потребують пошуку нових рішень і розширюють спектр завдань, які вирішуватиме наступне покоління VMS. І якби масивний матричний знак середини минулого століття прийшов з узбіччя Нью-Джерсі Тёрнпайк в наше сьогодення, він був би дуже вражений. І навряд чи впізнав би своїх онуків.