Скорочення витрат при реалізації проектів заміни освітлення

Maksym Maslov

Уявіть, що через 3.5 роки після модернізації освітлення Вам вдалося скоротити витрати на 63 тисячі гривень за рік. Все це – абсолютно реально! І в цій статті Ви дізнаєтесь, як це зробити.

Восени 2016 року в Києві відбувся міжнародний форум SEF, на якому експерти активно обговорювали проблеми енергоефективності та способи виявлення можливостей енергозбереження. Фахівці компанії ЕКТА виступили з доповіддю, в якій були представлені додаткові, не завжди очевидні та враховані потенційним замовником, шляхи скорочення витрат, показана важливість проектного підходу, а також гнучкість рішень при реалізації проектів світлодіодного освітлення.

Неефективний менеджмент

Сьогодні гостро стоїть проблема поверхневого ставлення споживача до вибору освітлювального обладнання. Критерій споживаної потужності світильника зараз є основним. Ми не стверджуємо, що цей фактор не повинен враховуватися, а всього лише хочемо зробити акцент на тому, що прилад потужністю, наприклад 100 Вт, не може бути універсальним рішенням для забезпечення нормативного освітлення вулиць міста з різною шириною та щільністю руху транспортних засобів. Незважаючи на те, що дана схема вибору світильника є найпростішою в реалізації, вона не враховує геометрію та категорію освітлюваних доріг або виробничих площ. Як наслідок – LED світильники найчастіше або не забезпечують необхідний рівень освітлення, або є надмірними з точки зору ефективності та, відповідно – більш енерговитратними.

ЯК ПРАВИЛЬНО РЕАЛІЗУВАТИ ПРОЕКТ ЗАМІНИ ОСВІТЛЕННЯ?

Проектування з урахуванням світлотехнічних характеристик світильника – вірний шлях вирішення проблеми некоректної модернізації систем освітлення. Так, використовуючи файли фотометричних даних (IES) та безкоштовну програму з розрахунку зовнішнього/внутрішнього освітлення при заданому розташуванні світлоточок, наприклад – DiaLux, замовник може провести підбір оптимального під його умови експлуатації освітлювального обладнання, забезпечивши при цьому необхідну якість освітлення. Такий підхід дозволяє скоротити наступні витрати на електроенергію. Нижче на малюнках 1 та 2 представлені результати розрахунків економічних показників при заміні світильників типу ЖКУ з лампами ДНаТ на світлодіодні. У таблиці 1 представлені основні економічні показники, які досягаються при виборі світильників без урахування їх діаграми світлорозподілення. Цільовим завданням тут є мінімальна вартість світильника та забезпечення середнього рівня освітленості – 12 лк. У таблиці 2 представлені результати розрахунків економічних показників при коректному виборі типу світильника. Як видно з таблиць, при проектуванні під конкретні умови експлуатації (рис.2) світильник потужністю 75 Вт є оптимальним рішенням, його повна окупність відбувається швидше, незважаючи на те, що вартість приладу на рис. 2 перевищує номінальну вартість приладу на рис. 1.

Світильник LED 100 і 75 Вт

ДОСЯГТИ ДОСКОНАЛОСТІ, АБО ЩО ТАКЕ ФУНКЦІЯ ДИМІЮВАННЯ?

В контексті освітлення диміювання – це процес управління яскравістю та, відповідно, споживаною потужністю світильника. Таким чином, рівень освітлення об'єкта може змінюватися в залежності від часу доби, щільності потоку транспортних засобів або технологічних циклів на підприємствах або складах. Диміювання може здійснюватися в автоматичному режимі або через зовнішні сигнали управління. Світлодіодне освітлення, що має функції автоматичного диміювання (рис.2), є гнучким інструментом, що дозволяє без втрати ефективності та зниження ресурсу виконувати багаторазові включення та зміни яскравості, а також в порівнянні з некерованими системами – істотно скоротити витрати.

Світильник LED 75 Вт і Світильник LED 75 Вт з функцією диміювання

МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА

Сьогодні клієнт стає більш обізнаним і прагне отримати у володіння якісний, сучасний продукт, здатний гарантувати безпеку на дорогах при високих показниках ефективності. Після форуму особливий інтерес у потенційних замовників викликала система управління освітленням, тому що такий підхід дозволяє значно знизити енерговитрати і зробити крок назустріч реалізації проектів «Розумного міста».

Проведені розрахунки показали, що підвищення вартості світильника за рахунок інтеграції з системою управління дещо збільшує період окупності системи освітлення, забезпечуючи значне скорочення витрат і можливість інтеграції з іншими технологічними мережами в довгостроковій перспективі.